Ungru paekivi

U N G R U paekiviPrindi
      
Tallinna Tehnikaülikooli Materjaliuuringute keskuses on uuritud kaevandatavate ja ehituskividena kasutatavate Eesti paekivide omadusi ning vastupidavust. Ungru paekivi külma-kindluse määramisel viidi läbi 100 külmumis-sulamistsüklit (vastavalt DIN 52104). Katsekehadel pärast külmumistsük-leid kahjustusi ei täheldatud, mille alusel saab Ungru paekivi ilmastikukindlust lugeda heaks. Käesoleval ajal ehituses vii-mistluskividena kasutatavatest Eesti paekividest on Ungru kivi kõige väiksema veeimavusega ning kõige parema kulumiskindlusega. Ungru paekivi ilmastikukindlust iseloomustab ka tema vastupidavus sooladele, millised on lahustunud kujul nii meie pinnase- kui põhjavees ning sademetes. Pärast 10 katsetsüklit soola lahuses (EN 12370 järgi) olid nii immutamata kui hüdrofobisaatoriga immutatud Ungru paekivi kuubikud muutusteta, samal ajal teiste paekivide kuubikutest oli kuni 20% lagunenud.

Tänu Ungru kivi tasakaalustatud sisestruktuurile ja mineraalkoostisele (homogeensus, kivimi struktuuris ühtlaselt jaotunud dolomiidi ja kaltsiidi kristallid) on Ungru paekivi hea materjal pinna immutamiseks nii hüdrofobiseerivate kui pinda kõvendavate ainetega. Hüdrofobiseerimisega on võimalik vähendada Ungru paekivi veeimavuse kiirust testide järgi 130 korda, samuti määrdub kivi pind pärast hüdrofobiseerimist palju aeglasemalt ning teda on kergem pesta. Hüdrofobiseerimine tõstis ka Ungru kivi vastupidavust happelistele lahustele s.t. ka happelistele vihmadele kuni 10 korda.
Meeme Põldme
Tallinna Tehnikaülikooli dotsent,
keemiakandidaat, tehnikadoktor
 
Ungru paekivi kaevandatakse Eestis Ridala vallas asuvates paemurdudes. Tegemist on siluri ajastu nõrgalt dolomiidistunud lubjakiviga, mis formeerus ca 350 milj. aastat tagasi troopilises madalmeres tugeva lainetuse vööndis. Tänu sellele on Ungru paekivil omalaadne kihiline tekstuur, mis võimaldab temast saada kauni värvidemängu ja mustriga plaate ning detaile.
Ungru kivi on kasutatud juba alates 13. sajandist ehitus- ja raidkivina. Vanimad dateeritud objektid Ungru paekivist on Läänemaal Ridala kirik ning Ridala kiriku aias asuvad trapetsiaalsed hauakivid.Ajavahemikul 13. kuni 19. sajandini on Ungru paekivi kasutatud paljude Eesti kirikute ja mõisahoonete ehitamisel.18.-19. sajandil valmistati Ungru kivist rõngasriste ja riste, milliseid võib hulgaliselt leida Põhja- ja Kesk-Eesti kalmistutel. Hinnates juba sajandeid püsinud Ungru paekivist valmistatud ehitusdetaile ja hauatähiseid võib väita, et Ungru paekivi ilmas-tikukindlus on väga hea. Pärast üle 50 aasta kestnud madalseisu võttis AS Haaspalu Paekivi Ungru kivi taaskasutusele 1990.aastal ning see on olnud nõutud ja hinnatud kivimaterjal tänapäeva arhitektuuris nii Eestis kui väljaspool Eestit juba 15 aastat.
 

Ungru kivi
füüsikalis-mehhaanilised näitajad:


Mahukaal. . .    2430 ... 2650 kg/m³

Survetugevus
kuivalt . . .    . . . 855 ... 1335 kg/cm³

Veeimavus (kaalu %) . . .    0,7 ... 3,5 %

Poorsus . . .    2,9 ... 11,6 %

Külmakindlus . . .    . . üle 100 tsükli